Mama woła do synka:
- Oktawio idż na drugą strone ulicy kupić kilo kartofli.
Oktawia przejechał samochód. Jaka to reklama?
Szkoda Oktawia!
Zatrzymał się kierowca na siku i mówi do swojego małego:
- Widzisz jak Tobie się chce to ja zawsze staję.....

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Artykuły poradnikowe dla kierowcy

Kierowcy dokonujący zakupu ogumienia często posiłkują się specjalistycznymi rankingami. Jak są one przeprowadzane? Które parametry brane są pod uwagę i czy wyniki takich prób są wiarygodne?

Zbyt wielkie obciążenie dachu samochodu bagażem może, w razie wypadku drogowego, skończyć się tragicznie – wynika z testów przeprowadzonych przez niemieckie Stowarzyszenie Dozoru Technicznego (GTÜ). Eksperci zalecają dokładne sprawdzanie wagi przewożonych na dachu elementów oraz stabilności mocowania boxów dachowych i bagażników innego typu.
Możliwość swobodnego poruszania jest fundamentem wolności i niezależności. Od najmłodszych lat szukamy rozwiązań, które zwiększają naszą mobilność. Na początku uczymy się poruszania i korzystania z dostępnych środków lokomocji, a z wiekiem nabieramy pewności, wprawy i cieszymy się niezakłóconym podróżowaniem.
Podróżując samochodem często na naszej drodze napotykamy na przejazdy kolejowe, czyli skrzyżowania torów kolejowych z drogami publicznymi. W Polsce na 380 tys. km dróg publicznych, występuje 15 867 przejazdów kolejowych.
Bez względu na porę roku, sprawne światła w samochodzie są najlepszym przyjacielem kierowcy. Prawidłowe z nich korzystanie uczyni nas widocznymi dla innych, a nam pozwoli widzieć wszystko to, co dzieje się na drodze i ma wpływ na bezpieczeństwo.
Padający śnieg w połączeniu z wiejącym wiatrem powoduje powstawanie zasp śnieżnych, głównie na poboczach dróg. Jazda przez zaspy wymaga wysokich umiejętności i odpowiednio przygotowanego samochodu.
Dobry wzrok ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy. Ważne jest nie tylko to, gdzie patrzymy, ale także jak widzimy. Stąd niesłychanie istotne jest dbanie o nasze oczy.
Wspólne przejazdy szybko zdobywają w Polsce popularność. A nowe zjawiska wymagają wypracowania jasnych reguł – tak, aby korzystanie z nich dla nikogo nie było kilkugodzinną męką towarzyską. Dobrze zdefiniowane zasady pozwalają eliminować krępujące momenty zawieszenia w próżni, irytujące pochrząkiwania, pytające spojrzenia.
Picie kawy i innych napojów zawierających pobudzającą kofeinę zmniejsza ryzyko wypadku - prawdopodobnie dlatego, że kofeina zwiększa czujność. Jak jednak podkreślają eksperci, kawa nie może zastąpić snu.
Niektóre badania sugerują, że niektóre nastolatki, które piszą SMS-y podczas prowadzenia samochodu, są skłonne do innych ryzykownych zachowań - np. nie zapinają pasów bezpieczeństwa.
Neurochirurg dr Zdzisław Kawecki uważa, że śmiertelność kobiet w ciąży, które prowadząc samochód nie miały zapiętych pasów, jest spowodowana przede wszystkim urazami twarzowo-czaszkowymi. Na drugim miejscu wśród przyczyn zgonu kobiet są urazy jamy brzusznej i miednicy. Gdy kobieta doznała poważnych urazów lub zmarła, to płód również nie ma szans na przeżycie.
Z badań przeprowadzonych na University of Pennsylvania wynika, że osoby, które śpią przeciętnie krócej niż 6 godzin na dobę, są częściej narażone na ospałość za kierownicą, nawet jeśli czują się wypoczęte.
Jak pokazują statystyki, w 2012 roku doszło do 10 309 wypadków z udziałem pieszych, w wypadkach tych zginęło 1 167 osób, a rannych zostało 9 945 osób. Wypadki z udziałem pieszych stanowią prawie 33 proc. wszystkich wypadków na polskich drogach.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SWPS w Warszawie to kobiety, a nie mężczyźni częściej używają agresywnych wyrażeń względem innych kierowców. Osoby, które posiadają cechy kobiece oraz wysoki poziom neurotyzmu lub ekstrawagancji wykazują największy poziom agresji drogowej.
Konsumenci kuszeni są dobrymi markami samochodów w przystępnych cenach. Decydują się więc na skorzystanie z atrakcyjnie brzmiących ofert. Zakładają przy tym, że skoro sprowadzają auto z Niemiec, to transakcja przebiegnie pomyślnie, a kontrahent okaże się solidnym partnerem.
Powiedzenia „jeździsz jak baba!” oraz „kobieta za kierownicą!” znamy wszyscy. I nic dziwnego, gdyż regularnie słyszymy je na polskich skrzyżowaniach. W świetle badań okazuje się, że te słowa mają zupełnie inne znaczenie, niż nam się wydaje.
Nadchodzi zima, a z najnowszego badania Goodyeara wynika, że ponad 1/3 kierowców w Europie nie potrafi prowadzić samochodu w zimowych warunkach oraz nie wie jak ważne jest dostosowanie ogumienia do warunków pogodowych. Prowadzenie auta zimą wymaga opanowania i koordynacji, a wyrobienie odpowiednich umiejętności nie jest możliwe bez praktyki i doświadczenia. Niestety, wielu początkujących kierowców nie jest tego świadomych.
60 proc. młodych kierowców widziało rówieśników piszących SMS-y, telefonujących, a nawet przeglądających Internet za kierownicą.
Lód na szybach i rozładowany akumulator to zmora niejednego kierowcy zimą. I choć ta kalendarzowa rozpoczyna się dopiero 22 grudnia, warto już teraz przygotować do niej swój samochód. Nie jest to wcale trudne – wystarczy wiedzieć na co zwrócić uwagę. Wiele rzeczy możemy sprawdzić również sami.
Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że na bezpieczeństwo prowadzenia przez nas samochodu może wpływać nasza garderoba, a w szczególności obuwie – przypomina Maja Moska, ekspert ogólnopolskiej sieci motoryzacyjnej ProfiAuto.pl
W czasie ulewy polskie drogi stają się jeszcze bardziej niebezpieczne. O czym powinniśmy pamiętać, żeby nasza letnia podróż samochodem i codzienna droga do pracy była bezpieczna dla nas i innych użytkowników dróg?
Nawet gdy we krwi nie ma już alkoholu, to ból głowy, wrażliwość na światło, nudności i inne objawy występujące kilka godzin po jego spożyciu obniżają sprawność kierowcy i mogą zwiększać ryzyko wypadku.
Pomimo, że do większości wypadków dochodzi w ciągu dnia, to zdarzenia drogowe w warunkach nocnych na nieoświetlonych drogach mają największy wskaźnik ofiar śmiertelnych.
W Polsce, w latach 90-tych, rozpoczął się gwałtowny rozwój rynku instalacji gazowych. Co spowodowało, że instalacje LPG stały się tak popularne w Polsce?
Zbliża się okres niskich temperatur i pierwszych przymrozków. Pora pomyśleć o przygotowaniu naszego pojazdu na przyjście zimy, aby uniknąć później przykrych niespodzianek.
Napięcie, pocenie się dłoni, szybsze bicie serca, irytacja czy nawet atak paniki – takie objawy mogą zauważyć u siebie osoby, które odczuwają strach przed prowadzeniem samochodu. Taki strach może być skutkiem traumy spowodowanej uczestnictwem w wypadku drogowym.
Polskie statystyki pokazują, że w 2010 r. kobiety kierujące pojazdami spowodowały niespełna 19% wypadków drogowych, mężczyźni – 77,1%*.
Jazda w niesprzyjających warunkach atmosferycznych to test stanu technicznego pojazdu. Niewymieniona żarówka, brudne reflektory i przednia szyba czy zużyty bieżnik mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka kolizji.
Śmiertelność w wypadkach drogowych w Polsce na tle innych krajów europejskich jest wyjątkowo wysoka. Na każde 100 osób uczestniczących w wypadku, śmierć ponosi 11 z nich.
Ekojazda wpływa pozytywnie na ilość zużytego paliwa – jeżdżąc w stylu eko można zaoszczędzić nawet do 20% paliwa. Także ryzyko wypadku staje się mniejsze, między innymi dlatego, że jazda staje się bardziej przewidywalna.
Akwaplaning to niebezpieczne zjawisko, do którego dochodzi na mokrych nawierzchniach, a jego skutki podobne są do poślizgu na lodzie. Zużyta i niedopompowana opona traci przyczepność na wodzie już przy prędkości 50 km/h, odpowiednio napompowana – gdy samochód porusza się 70 km/h, a nowa dopiero przy prędkości 100 km/h*.
Na zalanej deszczem drodze wydłuża się droga hamowania i łatwiej o poślizg. – Omijajmy rozlewiska na jezdniach i słuchajmy w aucie radiowych komunikatów o pogodzie i stanie dróg – radzi Witold Rogowski, ekspert ogólnopolskiej sieci motoryzacyjnej ProfiAuto.pl
Jednym z najgłębiej zakorzenionych mitów na temat stosowania pasów bezpieczeństwa w samochodach jest przekonanie, że nie ma potrzeby, aby zapinali je pasażerowie podróżujący na tylnym siedzeniu.
Kierowcy w każdym wieku powinni przykładać dużą wagę do stanu swojego wzroku. Krótko- i dalekowzroczność dotyka zarówno młodych jak i starszych kierowców. Jednak wraz z wiekiem pojawia się coraz więcej dolegliwości, które ograniczają dobre widzenie i tym samym wpływają na bezpieczeństwo jazdy.
Pobocze nie jest miejscem przeznaczonym do zatrzymywania się w celu odebrania telefonu, odpoczynku czy zjedzenia posiłku. Stojący w tym miejscu samochód narażony jest na kolizję z przejeżdżającym obok pojazdem, a nieodpowiednie zachowanie i brak ostrożności mogą doprowadzić do poważnego wypadku.
Jadąc wielopasmową jezdnią kierowcy powinni trzymać się prawej strony. Lewy pas powinien służyć do wyprzedzania i omijania przeszkód.
55% zgonów spowodowanych wypadkami drogowymi następuje w pierwszych kilku minutach od zderzenia. Aż 85% tych zgonów można by uniknąć, gdyby udzielona została pierwsza pomoc*.
Obecnie w Polsce prowadzi się budowę lub przebudowę 1 450 km dróg*, część z tych prac wpływa na zakłócenia w ruchu. Przejazd przez strefę robót drogowych wymaga od kierowców wzmożonej koncentracji – uważać trzeba na zmienione oznaczenia trasy, drogowców, maszyny pracujące na budowie oraz różnego rodzaju elementy, które mogą znajdować się na jezdni i które mogą uszkodzić pojazd.
Czy promienie słoneczne mogą powodować zagrożenie w ruchu drogowym? W wyniku oślepienia przez słońce zginęło w Polsce w 2010 r. aż 45 osób a 831 zostało rannych*. Dane z Wielkiej Brytanii pokazują, że więcej osób odnosi obrażenia w czasie wypadków spowodowanych promieniami słonecznymi niż złą pogodą i oślepieniem przez inne pojazdy łącznie**.
Brak zalegającego śniegu na drogach i plusowe temperatury za oknem to znak, że czas zmienić opony. Wielu kierowców odwleka ten moment na ostatnią chwilę, inni za wszelką cenę starają się szukać oszczędności. Dlaczego powinniśmy to robić?
Wypadki samochodowe są jedną z najczęstszych przyczyn urazów kręgosłupa*. Aby zmniejszyć ryzyko obrażeń każdy kierowca powinien pamiętać o zapięciu pasów oraz o odpowiedniej pozycji za kierownicą, czyli między innymi o bezpiecznej odległości od poduszki powietrznej oraz poprawnym ustawieniu zagłówka.
Statystyki pokazują, że średnio aż 9 na 10 samochodów jeździ po drogach z zabrudzonymi, niesprawnymi lub zniszczonymi światłami przednimi. Warstwa brudu czy błota na reflektorach może ograniczyć oświetlenie drogi nocą nawet o 90%*.
Opony zimowe wśród polskich kierowców powoli stają się standardem. Jednak nie można zapominać, że zimą kluczową rolę dla bezpieczeństwa odgrywa także sam stan techniczny pojazdu.
Czas reakcji kierowcy piszącego w trakcie jazdy wiadomość tekstową wydłuża się nawet o 35%! Pisanie SMS-ów i jednoczesne prowadzenie samochodu jest śmiertelnie ryzykowne, a na niebezpieczeństwo z tym związane narażeni są szczególnie młodzi kierowcy.
W czasie letnich wakacji zdarza się więcej wypadków niż w ciągu całej zimy. Wysoka temperatura obniża sprawność kierowcy, a jazda po rozgrzanym asfalcie może zakończyć się niebezpiecznym poślizgiem.
Coraz częściej zapominamy, jak wielką rolę w procesie zatrzymania samochodu odgrywa kierowca. Tymczasem jest Fot. Bosch ona z pewnością większa, niż się powszechnie uważa.
Pośpiech, rozkojarzenie i do baku wlewamy nie ten rodzaj paliwa. To najczęstszy scenariusz pomyłki przy dystrybutorze. Niestety, może on nas drogo kosztować.
Kampania rozpoczęła się 21 marca i ma potrwać do 6 maja, a więc w okresie szczególnie intensywnego ruchu pojazdów związanego z wiosennymi i świątecznymi wyjazdami poza miasto. Jak twierdzą jej organizatorzy, niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze i przekraczanie dozwolonej prędkości, to od wielu lat główna przyczyna wypadków drogowych w Polsce.
Jesteś mocno przeziębiony? Nie siadaj za kierownicą. Zakatarzony i rozgorączkowany, możesz być tak samo niebezpieczny, jak pijany kierowca.
Nadmierny wzrost wagi i otyłość wśród kierowców oraz pasażerów na przestrzeni ostatnich 50 lat ma bezpośredni wpływ na zwiększenie ilości zużywanego paliwa. Blisko 4 miliardy litrów paliwa rocznie może być spalanych tylko z powodu nadwagi osób podróżujących autem.*
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności