Jedzie czołg i maluch. Czołg mówi do malucha:
- Ale masz silnik w tyłku.
A maluch na to:
- Wolę mieć silnik w tyłku, niż ptaszka na czole.
Biegnie facet w stroju sportowym, na głowie ma czepek. Widząc przechodnia pyta go:
-Jechali tendy kolrze?-pyta wycieńczony człowik.
-Tak,gdzieś pięć minut temu. A wogóle gdzie ma pan rower? - odpowiada przechodni.
-O kurcze od początku czułem ,że czegoś zapomniałem.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

Peugeot EX1 - elektryzująca sensacja

marka: Peugeot

Najnowszy pojazd koncepcyjny firmy Peugeot to dwumiejscowy roadster, wyróżniający się futurystyczną stylistyką i oryginalną konstrukcją, zaprojektowany, by dostarczać niezwykle intensywnych doznań z jazdy i godnie uczcić 200-lecie istnienia marki Peugeot.

W 100% realny
EX1 pobił już kilka rekordów przyspieszenia ze startu zatrzymanego. Znakomite osiągi zawdzięcza aerodynamicznym kształtom, super lekkiej konstrukcji, dwóm silnikom elektrycznym, które zapewniają łączną moc o wartości 250 kW (340 KM), oraz napędowi na wszystkie koła.
W chwili, gdy przygotowania do rynkowego debiutu modelu i0n weszły w ostateczną fazę, Peugeot pokazuje na przykładzie EX1 ekscytujący potencjał drzemiący w technologii napędów elektrycznych.

200 lat wspaniałej przygody
Duch kreatywności nieustannie unosi się nad biurami projektantów Peugeot, pozostając niewyczerpanym źródłem nowatorskich pomysłów, z których te najbardziej śmiałe, ciekawe i ekscytujące czasem przybierają kształt niepowtarzalnych samochodów marzeń.

Peugeot, by uczcić 200-lecie istnienia firmy, prezentuje niesamowite możliwości drzemiące w   technologii napędu elektrycznego, przydatne szczególnie przy kreowaniu nowych, niepowtarzalnych wrażeń z jazdy.

W tym celu inżynierowie i styliści Peugeot dokładnie prześledzili historię marki w poszukiwaniu najbardziej radykalnych rozwiązań technologicznych, które mogłyby stanowić podstawę konstrukcji futurystycznego pojazdu sportowego, stworzonego tylko i wyłącznie z myślą o nowych, niepowtarzalnych wrażeniach z jazdy i jednocześnie wykorzystującego ekologiczną technologię. Oryginalna konstrukcja przypomina wcześniejsze, wyraziste pojazdy koncepcyjne, takie jak choćby Asphalte czy 20Cup, i czerpie z bogatej historycznej wiedzy i doświadczenia marki w dziedzinie produkcji pojazdów elektrycznych.

W czasie, gdy – wraz z modelem i0n – silnik elektryczny znów wraca do oferty Peugeot, EX1 przenosi nas w nowy wymiar ekologicznych i nieokiełznanych emocji.

Efektywna stylistyka
Jednym z głównych założeń przy tworzeniu tego pojazdu była lekkość konstrukcji, której podporządkowano design całego nadwozia. W EX1 odnajdziemy charakterystyczne elementy nowej stylistyki Peugeot, po raz pierwszy wykorzystane w samochodzie koncepcyjnym SR1, którego bryłę wytyczają łagodne i opływowe linie. Ozdobione aluminiowymi elementami drzwi nawiązują do modeli RCZ i BB1.

Struktura, konstrukcja i zawieszenie… stworzone, by zapewnić maksymalne efekty
EX1 trudno nazwać klasycznym roadsterem, bowiem stworzono go w oparciu o strukturę wzorowaną na kształcie kropli wody. Z tego powodu tylna część nadwozia wsparta jest na dwóch kołach osadzonych blisko siebie.

Opracowując projekt EX1 wykorzystano doświadczenie zdobyte podczas tworzenia pojazdu koncepcyjnego Asphalte (1996) oraz dwóch modeli 20Cup (2005). Wybrana dla EX1 struktura pozwoliła zmniejszyć rozmiar przedziału pasażerskiego, co umożliwiło optymalny rozkład masy i całkowite usunięcie dodatkowego obciążenia w obrębie zwisu przedniego i tylnego.
Układ zawieszenia wykorzystuje szereg rozwiązań, które gwarantują bardzo dobrą przyczepność. Konstrukcja przedniego zawieszenia to dwa wahacze poprzeczne z łącznikami, zaś z tyłu znajdziemy pojedynczy wahacz poprzeczny z umieszczonym centralnie amortyzatorem.

Aby w jeszcze większym stopniu obniżyć masę i zwiększyć sztywność nadwozia, jego samonośna jednobryłowa konstrukcja została wykonana z kompozytów węglowych o strukturze plastra miodu. W kompozytowym nadwoziu umieszczono punkty montażowe mechanicznych zespołów pojazdu.

Wymiary EX1: 0,9 m wysokości i 1,77 m szerokości pozwalają obniżyć środek ciężkości i poprawiają właściwości aerodynamiczne pojazdu.

Silniki – wiedza i doświadczenie PEUGEOT w zakresie budowy elektrycznych układów napędowych
Silnik elektryczny może stanowić źródło nowych, niespotykanych dotąd wrażeń z jazdy za sprawą niezwykłej charakterystyki przyspieszenia, niezwykle cichej pracy oraz łatwości prowadzenia samochodu (brak skrzyni biegów).
EX1 wyposażono w dwa silniki elektryczne, po jednym na każdej osi, dysponujące jednakową mocą maksymalną 125 kW (łącznie 250 kW / 340 KM) oraz stale dostępnym, niezmiennym, maksymalnym momentem obrotowym o wartości 240 Nm z przodu i z tyłu.

Taka konstrukcja mechaniczna pozwala nie tylko na idealny rozkład masy, ale również umożliwia zastosowanie napędu na wszystkie koła.
 
Futurystyczne, wysmakowane stylistycznie wnętrze
Kierowca i pasażer wsiądą do pojazdu drzwiami otwieranymi „pod wiatr”, a wewnątrz znajdą sportowe, kubełkowe fotele. Dzięki tak nietypowemu rozwiązaniu „zatapiają” się w futurystycznym i wysublimowanym wnętrzu, z zaskakującym zestawem zegarów, a ściślej mówiąc z indywidualnymi ekranami w tablicy rozdzielczej, pokazującymi aktualne osiągi pojazdu. Jakość wykonania i wybrane materiały np. „czysty” metal czy skórzane obicia z przetłoczeniami, również przyciągają uwagę. Kierowca siedzi bardzo nisko i kieruje pojazdem przy pomocy dwóch drążków sterowniczych, co bardziej przypomina sterowanie samolotem lub… grę wideo.
Podróżnych chroni cały zestaw pasów, a także węglowa skorupa kadłuba kabiny, która zapewnia tyle miejsca nad głowami, że mieści również pałąk przeciwkapotażowy. Kolejny istotny element wyposażenia to znakomicie wkomponowana stylistycznie owiewka, pozwalająca cieszyć się codzienną jazdą bez dachu bez konieczności zakładania kasku.

Elektryczne auto marzeń, zaprojektowane, by bić kolejne rekordy
Koncepcyjny EX1 dysponuje osiągami, które pozwalają mu nie tylko sprawnie poruszać się poza centrami miast, w których w największej mierze wykorzystuje się przecież pojazdy elektryczne, ale również bić kolejne rekordy przyspieszenia.
Niska masa własna, jej idealny rozkład oraz znakomite własności aerodynamiczne, wysoki moment obrotowy oraz moc, która płynie z obu elektrycznych silników, a także niezwykle wydajne akumulatory litowo-jonowe to tylko niektóre elementy czyniące z EX1 samochód dysponujący bardzo dynamiczną charakterystyką przyspieszenia – przyspieszenia, które może przekraczać wartość 1G siły grawitacyjnej.

Co ciekawe, EX1 już ustanowił międzynarodowe rekordy
(zatwierdzone przez Międzynarodową Federację Samochodową FIA) dla lądowych pojazdów z napędem elektrycznym. Osiągnął je Nicolas Vanier, słynny francuski podróżnik i filmowiec (Ostatni Traper, Wilk), zasiadając za sterami koncepcyjnego EX1. Do końca roku Chiny, które są aktualnie największym rynkiem motoryzacyjnym świata, staną się areną, na której EX1 podejmie próby pobicia kolejnych rekordów.

 

data ostatniej modyfikacji: 2010-09-21 16:36:14
Komentarze
Polityka Prywatności