Jedzie facet swoim czerwonym Ferrari, 130 km/h. Patrzy w lusterko i widzi, że dogania go syrenka, a z jej okna wychyla sie jakis facet i wrzeszczy:
-Panie, znasz pan syrenkie?!!!
Zaklął, przycisnął gaz i przyspieszył do 150.
Syrenka znow go dogania i sytuacja sie powtarza.
Po pięciu razach przy 200 na godzinę odpuścił sobie i odpowiedział:
-Znam.
-To powiedz mi pan, jak się dwójkę wrzuca?!
Szkot zatrzymuje taksówkę i pyta:
- Ile kosztuje przejazd na dworzec?
- 2 szylingi.
Taksówka jedzie dalej, a Szkot biegnie za nią przez kilkaset metrów i znowu ją zatrzymuje. Zadyszany pyta:
- A teraz?
- Teraz 4 szylingi.
- Jeszcze drożej? Dlaczego?
- Bo dworzec jest w przeciwnym kierunku...

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

JESZCZE BARDZIEJ ATRAKCYJNY: RANGE ROVER EVOQUE ROKU MODELOWEGO 2016 NAJOSZCZĘDNIEJSZYM MODELEM W HISTORII MARKI

marka: Land Rover

Land Rover udoskonalił swój najlepiej sprzedający się model Range Rover Evoque. W tym luksusowym, kompaktowym SUV`ie zastosowano szeroką gamę nowych rozwiązań stylistycznych i technologicznych, które pozwolą mu na umocnienie się na pozycji lidera w segmencie.

Nowoczesną linię nadwozia Range Rovera Evoque udoskonalono jeszcze bardziej dzięki starannie dobranym zmianom. Objęły one nowe przedni zderzak, dwie nowe wersje atrapy chłodnicy, wykonane w całości w technologii LED reflektory przednie oraz trzy nowe wzory felg ze stopów lekkich. Dzięki zmianom wyjątkowa sylwetka modelu Evoque jeszcze bardziej zyskała na atrakcyjności, poszerzając grono potencjalnych nabywców.

We wnętrzu modyfikacjom poddano fotele i wykończenie drzwi. Zastosowano również nowy systemem pokładowej informacji i rozrywki sterowany 8-calowym wyświetlaczem dotykowym, oraz wprowadzono nowe materiały i kolory noszące jak Lunar Ice, Vintage Tan oraz Dark Cherry (wyłącznie w wersji Autobiography), które doskonale pasują do śmiałych form stylistycznych modelu Evoque.

W Genewie zadebiutuje również nowy, opracowany przez firmę Land Rover, zaawansowany technicznie silnik Diesla. Czterocylindrowa, spełniająca wymagania normy Euro 6 jednostka Ingenium oferuje wiodące w tej klasie połączenie osiągów, kultury pracy i oszczędności. Ten niezwykle wyrafinowany technicznie silnik, który został zaprojektowany i wyprodukowany w Wielkiej Brytanii, osiąga moc 180KM, zużywa średnio 4,2 l/100 km i charakteryzuje się emisją CO2 na poziomie jedynie 109g/km*. Dzięki temu model Evoque jest najoszczędniejszym modelem Land Rovera, jaki trafił do produkcji seryjnej.

Gerry McGovern, główny stylista marki Land Rover, zauważył: "Range Rover Evoque stworzył, a następnie zdominował sektor luksusowych, kompaktowych SUVów, zdobywając ogromne uznanie wśród klientów na całym świecie i odnosząc sukces sprzedażowy. Wyzwanie, z którym przyszło się nam zmierzyć polegało na tym, by zmiany stylistyczne miały charakter ewolucyjny oraz nie doprowadziły do utraty wyjątkowego charakteru Evoque."

Stylistyka nadwozia

Niezwykle atrakcyjna linia modelu Evoque jest cechą rozpoznawczą tego luksusowego, kompaktowego SUVa. Przedni zderzak stał się jeszcze bardziej atrakcyjny dzięki zastosowaniu wąskich świateł przeciwmgielnych wykonanych w technologii LED oraz znacznie szerszej osłony uchwytu do holowania. Powiększone wloty powietrza zdradzają sportowe zacięcie modelu Evoque oraz sprawiają, że jego sylwetka wydaje się być jeszcze bardziej muskularna i bezkompromisowa.

Klienci mogą wybierać spośród dwóch rodzajów atrapy chłodnicy, która może być dodatkowo wykończona szeroką gamą wykończeń wysokiej jakości. W standardowej wersji atrapy oferowane są dwie wyraźnie zaznaczone poprzeczki, oraz nowy wzór siatki grilla. W bardziej dynamicznych odmianach modelu Evoque zastosowano atrapę z wzorem sześciokąta, która bardziej rzuca się w oczy i podkreśla ponadprzeciętne osiągi wersji charakteryzujących się sportowym zacięciem.

Evoque roku modelowego 2016 jest pierwszym Land Roverem oferowanym z zapewniającymi doskonałą widoczność w nocy adaptacyjnymi reflektorami przednimi wykonanymi w całkowicie technologii LED. Dzięki zastosowaniu tak zaawansowanych rozwiązań technologicznych możliwe było zaprojektowanie doskonale współgrających z odważną linią nadwozia przednich i tylnych lamp o niepowtarzalnym kształcie. Zintegrowanie kierunkowskazów z charakterystycznymi, wykonanymi w technologii LED oraz biegnącymi przez całą szerokość reflektora światłami do jazdy dziennej przyczyniło się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa, stanowiąc jednocześnie niezwykle atrakcyjne rozwiązanie stylistyczne. Kolejną korzyścią wynikającą z zastosowania technologii LED jest zmniejszenie obciążenia instalacji elektrycznej modelu Evoque.

Charakterystyczne wloty powietrza umieszczone na masce, które do tej pory stosowano wyłącznie w wersji coupé, są teraz dostępne również w 5-drzwiowych modelach HSE Dynamic oraz Autobiography. Dodają one sportowego, typowego dla coupé sznytu również najbardziej wszechstronnej odmianie modelu Evoque. Z zaprojektowanym na nowo spojlerem tylnej klapy zintegrowano szerszą i cieńszą listwę z diodowym, niezwykle jasnym trzecim światłem stop. Nowością są także przykuwające uwagę opcjonalne, umieszczone na dachu płetwy, w których umieszczono antenę 3G poprawiającą siłę sygnału telefonii komórkowej.

Dzięki trzem całkowicie nowym wzorom felg ze stopów lekkich, wykończeniu nadwozia w wersji standard lub Dynamic oraz niezwykle szerokiej gamie kolorów zewnętrznych z kontrastującymi odcieniami dachu, każdy klient może bez trudu dostosować konkretny egzemplarz modelu Evoque do własnych, specyficznych upodobań.

Wnętrze

Dzięki nowym fotelom, boczkom drzwiowym oraz obudowie zestawu wskaźników wnętrze zyskało bardziej wyrafinowany i ekskluzywny charakter. Nowe, wysokiej jakości, niezwykle przyjemne w dotyku materiały zapewniają pasażerom poczucie otoczenia luksusem, dając jednocześnie więcej niż kiedykolwiek wcześniej możliwości dostosowania ich wyglądu i koloru do osobistych preferencji.

W wersjach standardowych oferowana jest tapicerka materiałowa w kolorze Ebony z regulacją foteli w sześciu płaszczyznach, zaś odmiany flagowe wyposażone w niespotykane w tej klasie pojazdów przednie fotele z funkcją masażu oraz elektryczną regulacją w 14 płaszczyznach (opcjonalnie). Właściciele mogą wybierać spośród trzynastu schematów kolorystycznych, przy czym dwa z nich są zupełnie nowe (Lunar Ice oraz Vintage Tan). Podświetlenie wnętrza z możliwością dowolnej jego konfiguracji stanowi dodatkowy akcent podnoszący wizualną atrakcyjność kabiny.

Nowe silniki

Dzięki nowym, aluminiowym silnikom wysokoprężnym Ingenium Range Rover Evoque MY16 stanie się liderem w swojej klasie pod względem oszczędności. Będzie również nosił miano charakteryzującego się najniższym spalaniem samochodu w historii marki Land Rover. Nowe silniki są wytwarzane w nowoczesnym Centrum Produkcji Silników zbudowanym kosztem 500 mln funtów szterlingów w angielskim regionie West Midlands.

Wykonany całkowicie z aluminium silnik TD4 jest o 20-30kg lżejszy od swojego poprzednika. Zastosowano w nim sztywny blok silnika i izolowane wtryskiwacze, dzięki czemu ograniczono poziom wibracji i hałasu. Jednostka jest dostępna w dwóch wersjach: słabszy wariant oferuje 150 KM, spala od 4,2 l paliwa na 100km i charakteryzuje się wiodącym w tej klasie wynikiem emisji CO2 na poziomie 109g/km*, zaś mocniejsza wersja 180 KM zużywa od 4,8 l/100km i emituje 125 g CO2 na każdy kilometr*. Zużycie paliwa wersji 150-konnej jest o 18% niższe niż w przypadku poprzednich jednostek wysokoprężnych modelu Evoque.

W celu zapewnienia jak najbardziej przyjaznych dla środowiska naturalnego parametrów pracy silników Ingenium, zastosowano w nich liczne zaawansowane technicznie rozwiązania konstrukcyjne, takie jak zmienne fazy rozrządu oraz materiały ograniczające poziom tarcia wewnętrznego. System selektywnej redukcji katalitycznej oraz nowy, niskociśnieniowy układ recyrkulacji spalin znacząco zmniejszają poziom emisji NOx.

Okresy międzyprzeglądowe zostały wydłużone z 25.000 do 33.000** kilometrów, by jeszcze bardziej obniżyć koszty eksploatacji nowych, lekkich silników.

Evoque roku modelowego 2016 oferowany jest także z zaawansowanym technicznie, 240-konnym silnikiem benzynowym Si4. Charakteryzująca się doskonałymi osiągami jednostka pozwala na przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 7,6 sekundy oraz na osiągnięcie prędkości maksymalnej 217 km/h. Wszystko to przy zużyciu paliwa 7,8 l/100km* oraz emisji CO2 na poziomie 181 g/km*.

Wydajność

Range Rover Evoque roku modelowego 2016 będzie pierwszym pojazdem marki Land Rover oznaczonym symbolem "E-Capability", nadawanym samochodom charakteryzującym się doskonałymi własnościami jezdnymi i terenowymi oraz niskim zużyciem paliwa. W najbardziej ekonomicznych wersjach stosowany będzie podkreślający ich przynależność do klubu najoszczędniejszych modeli Land Rovera niebieski znaczek "Evoque". Nosić go będą pojazdy z silnikiem eD4 wyposażone w napęd na przednie koła i emitujące 109 CO2/km (Coupe), oraz egzemplarze z napędem na obydwie osie 125 g CO2/km.

Zorientowane na potrzeby klienta rozwiązania technologiczne

Szeroka gama modyfikacji wprowadzonych do Range Rovera Evoque z roku modelowego 2016 obejmuje również nowe układy podnoszące poziom komfortu kierowcy i pasażerów. Jednym z nich jest całkowicie nowy system informacji i rozrywki pokładowej InControlTM Touch z umożliwiającym bardziej intuicyjną obsługę, całkowicie nowym, 8-calowym ekranem dotykowym.

System InControlTM Touch oferowany jest w standardzie w wersjach Pure oraz SE. Oferuje on użytkownikom proste w obsłudze menu, zaś przechodzenie pomiędzy poszczególnymi funkcjami odbywa się poprzez przesuwanie poszczególnych ekranów, tak jak w przypadku smartfonów.

Wyposażony w sześć głośników system stereo może zostać rozbudowany o nawigację satelitarną z mapami przechowywanymi na karcie pamięci SD, radio cyfrowe DAB, tuner radia satelitarnego Sirius oraz wysokiej jakości odbiornik radia HD.

System InControlTM Touch Plus, będący standardowym wyposażeniem modeli HSE< HSE Dynamic oraz Autobiography obejmuje nawigację satelitarną z twardym dyskiem, układ multimedialny dla pasażerów tylnej kanapy z dwoma 8-calowymi wyświetlaczami oraz bezprzewodowymi, cyfrowymi słuchawkami, oraz posiadający 11 lub nawet 17 głośników system audio firmy Meridian.

Innowacyjna, elektrycznie otwierana i zamykana klapa tylna "hands-free" również podnosi poziom wygody, jaką mogą rozkoszować się właściciele modelu Evoque. Układ umożliwia automatyczne otwarcie i zamknięcie tylnej klapy za pomocą ruchu nogą wykonanego pod tylnym zderzakiem. Cały proces odbywa się bez żadnych kompromisów dotyczących bezpieczeństwa. System ten może być stosowany również w egzemplarzach wyposażonych w hak holowniczy i zdecydowanie ułatwia dostęp do przestrzeni bagażowej osobom wychodzącym ze sklepu z siatkami pełnymi zakupów.

Wiodące w klasie własności terenowe

Wiodące w klasie własności terenowe, jakimi może poszczycić się Range Rover Evoque z roku modelowego 2016 zostały dodatkowo poprawione dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu All-Terrain Progress Control (ATPC), dostępnemu pierwotnie w modelach Range Rover oraz Range Rover Sport.

Minimalizujące poziom stresu kierowcy rozwiązanie utrzymuje określoną z góry prędkość (zadaną za pomocą tempomatu), zarówno podczas jazdy do przodu jak i do tyłu, w zakresie prędkości od 1,8 km/h do 30 km/h, pozwalając kierowcy skoncentrować się na pokonywaniu trudnego terenu. Dzięki układowi ATPC, charakterystyczna dla modelu Evoque, wiodąca w tej klasie pojazdów zdolność pokonywania przeszkód terenowych jest teraz bardziej dostępna i sprawia więcej radości niż kiedykolwiek wcześniej.

Systemy bezpieczeństwa

Szeroka gama zastosowanych w modelu Evoque systemów bezpieczeństwa została uzupełniona w autach roku modelowego 2016 o kolejne, innowacyjne rozwiązania. Układ Lane-Keeping Assist monitoruje oznakowanie poziome za pomocą stereoskopowej, cyfrowej kamery, zapobiegając niezamierzonej zmianie pasa ruchu. Jeśli pojazd zacznie zbaczać w kierunku sąsiedniego pasa bez uprzedniego zasygnalizowania takiego zamiaru przez kierowcę, układ delikatnie skoryguje tor jazdy samochodu tak, by pozostał on na zajmowanym dotychczas pasie.

Autonomiczny układ hamowania awaryjnego (AEB) zapobiega kolizjom lub znacząco zmniejsza ich skutki w sytuacji, w której odpowiednie działania nie zostaną podjęte na czas przez kierowcę.

Korzystający z zaawansowanej technicznie, zwróconej w kierunku jazdy cyfrowej kamery stereoskopowej układ potrafi z odpowiednim wyprzedzeniem zidentyfikować potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Po wykryciu ryzyka kolizji, kierowca zostanie ostrzeżony za pomocą sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Jeśli nie podejmie on odpowiednich działań pozwalających na wyeliminowanie zagrożenia, system pomoże mu w uniknięciu kolizji przy prędkości do 50 km/h oraz ograniczy skutki zderzenia przy prędkości do 80 km/h.

Trzecim z zaawansowanych technicznie systemów bezpieczeństwa zastosowanych po raz pierwszy w Evoque MY16 jest układ oceny poziomu zmęczenia kierowcy noszący nazwę Attention Assist Estimation. Monitoruje on sposób, w jaki kierowca kontroluje tor jazdy samochodu i potrafi oszacować ryzyko zaśnięcia za kierownicą. Po wykryciu oznak senności u kierowcy włączane są dźwiękowe i wizualne sygnały ostrzegawcze.

Evoque: najbardziej pożądany spośród luksusowych, kompaktowych SUVów

Wersje wyposażenia, w jakich dostępny będzie Evoque My16 są identyczne z oferowanymi w modelu Range Rover Sport. Klienci będą mogli więc wybierać z pięciu niezwykle atrakcyjnych wariantów: Pure, SE, HSE, HSE Dynamic oraz Autobiography. W ofercie znajdzie się również 15 pakietów wyposażenia dodatkowego.

Od debiutu w roku 2011 wyprodukowano już ponad 400 tys. egzemplarzy modelu Evoque, co czyni kompaktowego SUV`a segmentu premium najlepiej sprzedającym się Land Roverem w historii. Rok 2014 okazał się być najlepszym od premiery modelu Evoque - na całym świecie sprzedano 125,364 egzemplarze.

Sukcesowi rynkowemu towarzyszyły liczne nagrody, jakie Evoque zdobył od swojego debiutu w ponad 165 różnego rodzaju międzynarodowych konkursach. Po rozpoczęciu sprzedaży w sierpniu 2015 roku, kiedy nowy Evoque trafi na ponad 170 rynków całego świata, stanie się on najoszczędniejszym autem swojego segmentu.

Światowa premiera Range Rovera Evoque MY16 odbędzie się na Salonie Samochodowym w Genewie w marcu 2015
  • Nowatorska stylistyka nadwozia modelu Evoque została dopracowana, czyniąc go jeszcze bardziej wyjątkowym
  • Najoszczędniejszy Land Rover w historii: nowe, wysokoprężne silniki Ingenium zapewniają najniższą w klasie emisję CO2 na poziomie 109 g/km* oraz zużycie paliwa wynoszące 4,2 l/100 km
  • Najniższa w swoim segmencie utrata wartości oraz wydłużone okresy międzyprzeglądowe (33.000 km**) znacząco obniżają koszty eksploatacji
  • Evoque na rok modelowy 2016 jest 18% oszczędniejszy, niż jego doskonale sprzedający się poprzednik
  • Pierwszy Land Rover, w którym zastosowano adaptacyjne reflektory przednie wykonane całkowicie w technologii LED
  • Pięć podstawowych wersji wyposażenia i 15 pakietów opcjonalnych umożliwia klientom jeszcze lepsze dostosowanie modelu Evoque do ich indywidualnych potrzeb
* Szacunkowe dane producenta
** Wartości mogą różnić się na poszczególnych rynkach
Wartości mogą różnić się na poszczególnych rynkach

data ostatniej modyfikacji: 2015-02-26 12:58:48
Komentarze
Polityka Prywatności