Ostatnie słowa pasażera samochodu:
- Jedź, prawa wolna.
Wiecie dlaczego w maluchu nie potrzeba wyciszaczy?
Bo uszy się zatyka kolanami.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

7 najczęstszych zimowych problemów. Jak zima zaskakuje kierowców?

Przygotowania do motoryzacyjnej zimy warto zacząć odpowiednio wcześnie, aby śnieg, mróz i błoto pośniegowe nie zakłóciły przyjemności podróżowania. Oto 7 najczęstszych zimowych problemów, które zimą zaskakują użytkowników aut.

Problem z porannym rozruchem zimnego silnika, skrobanie oszronionych szyb i otrzepywanie zaśnieżonych butów przed wejściem do auta to jedne z podstawowych sygnałów, że zima nadeszła na dobre. Oto 7 najczęstszych zimowych problemów, z którymi borykają się z nimi przede wszystkim kierowcy, którzy w sezonie zimowym parkują auto "pod chmurką".

W sezonie zimowym kierowcy często decydują się na wynajem auta, głównie wtedygdy udają się na świąteczny wypoczynek lub urlopw górach. Jednym z plusów takiego rozwiązania jest fakt, że mogą wybrać z bogatej oferty samochodów typu SUV oraz mieć pewność, że zimowa aura nie popsuje tego wyjazdu, ponieważ wszystkie samochody Avis są odpowiednio przygotowane do sezonu zimowego.Ogromną zaletą jest także dostępność 24-godzinnego Avis Assistance, z którego nasi klienci korzystają w przypadku zdarzeń na drodze - zapewnia Katarzyna Dobrzyńska PR & Marketing Manager w AVIS.

A w jaki sposób przygotować swój prywatny samochód do zimy?

1. Bez sprawnego akumulatora ani rusz

Jeśli akumulator nie będzie w pełni naładowany, istnieje prawdopodobieństwo, że z podróży nici. Akumulator w temperaturze +25 stopni ma 100% pojemności, jednak, gdy temperatura spadnie do 0, traci nawet 20% swojej efektywności. Dzieje się tak, ponieważ elektrolit w niskiej temperaturze traci zdolność do magazynowania energii. Niskie temperatury sprawiają, że olej silnikowy gęstnieje, a co za tym idzie - konieczna jest większa moc do rozruchu silnika.

Pamiętaj: Sprawdź poziom naładowania akumulatora za pomocą miernika elektronicznego lub obciążeniowego. Prawidłowe wartości to: 12,5-12,7 V (napięcie spoczynkowe na zaciskach sprawnej baterii), 13,9-14,4V (napięcie ładowania). W przypadku niższych wartości, doładuj akumulator za pomocą prostownika.

2. Przymarzające drzwi zamarzające zamki

Po całonocnych mrozach przymarzające drzwi i zamarzające zamki to zmora kierowców pozostawiających auto "pod chmurką". Warto, jeszcze przed nadejściem ujemnych temperatur, zaopatrzyć się w odmrażacz do zamków w aerozolu, a uszczelki zakonserwować płynem na bazie sylikonu.

Pamiętaj: Jeśli masz taką możliwość, parkuj zawsze w kierunku wschodu przodem. Dzięki temu wschodzące rano słońce ogrzeje przednią szybę, a Ty nie spędzisz cennych minut na odśnieżaniu czy mocowaniu się z drzwiami.

3. Opony zimowe to konieczność

W opony zimowe warto zaopatrzyć auto już wtedy, gdy średnia dobowa temperatura spada i utrzymuje się poniżej +7 stopni Celsjusza. Opony zimowe posiadają: więcej naturalnego kauczuku, olej roślinny, mają mniejszą tendencję do poślizgu, zachowują większą elastyczność, a konstrukcja bieżnika zapewnia lepszą przyczepność, na lodzie, śniegu i błocie pośniegowym.

Pamiętaj: Nigdy nie czekaj ze zmianą opon na pojawienie się pierwszego śniegu. Motoryzacyjna zima zaczyna się już wcześniej!

4. Wycieraczki

Błoto pośniegowe i śnieg sprawiają, że przednia szyba auta jest niemal cały czas zabrudzona. Co ważne, zalegające na jezdni opady atmosferyczne często odstrzeliwują spod kół poprzedzających nas aut wprost na szybę. Sprawne pióra wycieraczek okazują się wtedy niezbędne.

Pamiętaj: Zużyte wycieraczki jedynie rozmażą brud i niedokładnie odprowadzą zanieczyszczenia. Jeśli więc niedokładnie zbierają zanieczyszczenia na szybie, wymień je, aby zapewnić sobie lepszą widoczność podczas mocnych opadów śniegu.

5. Płyn, czyli niezbędna pomoc w oczyszczaniu

Kierowcy, którzy zapominają o wymianie płynu na zimowy, są często zmuszeni udrożnić układ spryskiwaczy. Zdarza się również, że zamarznięty płyt zwiększa swoją objętość i trwale niszczy węże i zbiornik na płyn. Jak uniknąć tego problemu? Wystarczy wymienić płyn na zimowy jeszcze zanim temperatura spadnie do 0.

Pamiętaj: Letni płyn zamarza już w temperaturze 0 stopni Celsjusza. Zimowy płyn na bazie alkoholu zamarza dopiero w temperaturze -60 stopni Celsjusza.

6. Czas to pieniądz

O nim często zapominają kierowcy. Podróżowanie autem zimą ma swoje plusy i minusy. Te ostatnie zazwyczaj wiążą się z dodatkowymi minutami potrzebnymi na: poranny rozruch auta, odśnieżanie czy zdecydowanie wolniejszą jazdę przez "szklankę" na drodze.

Pamiętaj: Czasem wyjście z domu 15 minut wcześniej pozwala uniknąć stresu i pośpiechu, który może zakończyć się stłuczką.

7. A kiedy zabraknie kilku akcesoriów?

Odmrażacz do szyb i zamków, skrobaczka, łopata do śniegu - te akcesoria przydadzą się osobom zmotoryzowanym, które auto parkują "pod chmurką". W górach niezbędnym elementem okażą się łańcuchy śniegowe, które zapewnią przyczepność na ośnieżonych autach.

Pamiętaj: Na niektórych drogach istnieje nakaz poruszania się autami wyposażonymi w łańcuchy śniegowe.

Zestawienie przygotowała firma AVIS.


data ostatniej modyfikacji: 2022-03-23 07:10:33
Komentarze
Ostatnie:
16.12.2015 2:27
Dodał(a): ~Bojan
To i ja w takim razie zarzucę poradnikiem:
http://spoti.pl/dokument/11308/przygotuj-akumulator-do-zimy
Polecam sobie wydrukować w garażu.
Polityka Prywatności