Młoda kobieta miała poważny wypadek samochodowy. Lekarze uratowali
jej życie, ale nie dali rady ocalić jej skóry uszkodzonej przez
ogień. Jej twarz wyglądała paskudnie. Jedynym ratunkiem był przeszczep.
Ponieważ ona była cała poparzona, skórę musiał ofiarować ktoś inny. Dawcą
został jej mąż, który oddał jej skórę z własnego tyłka. Operacja się
udała, kobieta wyglądała tak pięknie jak dawniej. Jednak świadoma
poświęcenia własnego męża mówi pewnego dnia:
- Kochanie, jestem ci tak wdzięczna, czy jest coś co mogłabym dla
ciebie zrobić?
- Nie, już czuję się wynagrodzony.
- W jakim sensie?
- Wyobraź sobie dziką satysfakcję jaką czuję za każdym razem, kiedy
twoja matka całuje cię w policzek!
Dlaczego trabant nie rusza na zielonym świetle?
1. Zatrzymał go pęd powietrza wiatraka chłodnicy samochodu stojącego za nim.
2. Najechał na gumę do żucia.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Artykuły poradnikowe dla kierowcy

Akwaplaning to niebezpieczne zjawisko, do którego dochodzi na mokrych nawierzchniach, a jego skutki podobne są do poślizgu na lodzie. Zużyta i niedopompowana opona traci przyczepność na wodzie już przy prędkości 50 km/h, odpowiednio napompowana – gdy samochód porusza się 70 km/h, a nowa dopiero przy prędkości 100 km/h*.
Na zalanej deszczem drodze wydłuża się droga hamowania i łatwiej o poślizg. – Omijajmy rozlewiska na jezdniach i słuchajmy w aucie radiowych komunikatów o pogodzie i stanie dróg – radzi Witold Rogowski, ekspert ogólnopolskiej sieci motoryzacyjnej ProfiAuto.pl
Jednym z najgłębiej zakorzenionych mitów na temat stosowania pasów bezpieczeństwa w samochodach jest przekonanie, że nie ma potrzeby, aby zapinali je pasażerowie podróżujący na tylnym siedzeniu.
Kierowcy w każdym wieku powinni przykładać dużą wagę do stanu swojego wzroku. Krótko- i dalekowzroczność dotyka zarówno młodych jak i starszych kierowców. Jednak wraz z wiekiem pojawia się coraz więcej dolegliwości, które ograniczają dobre widzenie i tym samym wpływają na bezpieczeństwo jazdy.
Pobocze nie jest miejscem przeznaczonym do zatrzymywania się w celu odebrania telefonu, odpoczynku czy zjedzenia posiłku. Stojący w tym miejscu samochód narażony jest na kolizję z przejeżdżającym obok pojazdem, a nieodpowiednie zachowanie i brak ostrożności mogą doprowadzić do poważnego wypadku.
Jadąc wielopasmową jezdnią kierowcy powinni trzymać się prawej strony. Lewy pas powinien służyć do wyprzedzania i omijania przeszkód.
55% zgonów spowodowanych wypadkami drogowymi następuje w pierwszych kilku minutach od zderzenia. Aż 85% tych zgonów można by uniknąć, gdyby udzielona została pierwsza pomoc*.
Obecnie w Polsce prowadzi się budowę lub przebudowę 1 450 km dróg*, część z tych prac wpływa na zakłócenia w ruchu. Przejazd przez strefę robót drogowych wymaga od kierowców wzmożonej koncentracji – uważać trzeba na zmienione oznaczenia trasy, drogowców, maszyny pracujące na budowie oraz różnego rodzaju elementy, które mogą znajdować się na jezdni i które mogą uszkodzić pojazd.
Czy promienie słoneczne mogą powodować zagrożenie w ruchu drogowym? W wyniku oślepienia przez słońce zginęło w Polsce w 2010 r. aż 45 osób a 831 zostało rannych*. Dane z Wielkiej Brytanii pokazują, że więcej osób odnosi obrażenia w czasie wypadków spowodowanych promieniami słonecznymi niż złą pogodą i oślepieniem przez inne pojazdy łącznie**.
Brak zalegającego śniegu na drogach i plusowe temperatury za oknem to znak, że czas zmienić opony. Wielu kierowców odwleka ten moment na ostatnią chwilę, inni za wszelką cenę starają się szukać oszczędności. Dlaczego powinniśmy to robić?
Wypadki samochodowe są jedną z najczęstszych przyczyn urazów kręgosłupa*. Aby zmniejszyć ryzyko obrażeń każdy kierowca powinien pamiętać o zapięciu pasów oraz o odpowiedniej pozycji za kierownicą, czyli między innymi o bezpiecznej odległości od poduszki powietrznej oraz poprawnym ustawieniu zagłówka.
Statystyki pokazują, że średnio aż 9 na 10 samochodów jeździ po drogach z zabrudzonymi, niesprawnymi lub zniszczonymi światłami przednimi. Warstwa brudu czy błota na reflektorach może ograniczyć oświetlenie drogi nocą nawet o 90%*.
Opony zimowe wśród polskich kierowców powoli stają się standardem. Jednak nie można zapominać, że zimą kluczową rolę dla bezpieczeństwa odgrywa także sam stan techniczny pojazdu.
Czas reakcji kierowcy piszącego w trakcie jazdy wiadomość tekstową wydłuża się nawet o 35%! Pisanie SMS-ów i jednoczesne prowadzenie samochodu jest śmiertelnie ryzykowne, a na niebezpieczeństwo z tym związane narażeni są szczególnie młodzi kierowcy.
W czasie letnich wakacji zdarza się więcej wypadków niż w ciągu całej zimy. Wysoka temperatura obniża sprawność kierowcy, a jazda po rozgrzanym asfalcie może zakończyć się niebezpiecznym poślizgiem.
Coraz częściej zapominamy, jak wielką rolę w procesie zatrzymania samochodu odgrywa kierowca. Tymczasem jest Fot. Bosch ona z pewnością większa, niż się powszechnie uważa.
Pośpiech, rozkojarzenie i do baku wlewamy nie ten rodzaj paliwa. To najczęstszy scenariusz pomyłki przy dystrybutorze. Niestety, może on nas drogo kosztować.
Kampania rozpoczęła się 21 marca i ma potrwać do 6 maja, a więc w okresie szczególnie intensywnego ruchu pojazdów związanego z wiosennymi i świątecznymi wyjazdami poza miasto. Jak twierdzą jej organizatorzy, niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze i przekraczanie dozwolonej prędkości, to od wielu lat główna przyczyna wypadków drogowych w Polsce.
Jesteś mocno przeziębiony? Nie siadaj za kierownicą. Zakatarzony i rozgorączkowany, możesz być tak samo niebezpieczny, jak pijany kierowca.
Nadmierny wzrost wagi i otyłość wśród kierowców oraz pasażerów na przestrzeni ostatnich 50 lat ma bezpośredni wpływ na zwiększenie ilości zużywanego paliwa. Blisko 4 miliardy litrów paliwa rocznie może być spalanych tylko z powodu nadwagi osób podróżujących autem.*
Pomimo ustąpienia zimowej aury i pozornie lepszych warunków drogowych, kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność w trakcie jazdy.
Zaledwie co setny kierowca wie, że silniki większości samochodów potrzebują tylko 4-5 sekund aby się rozgrzać. Aż 74% osób twierdzi, że na rozgrzanie silnika samochodu zimą potrzeba powyżej 2 minut.*
Jesienne przymrozki mogą stanowić dla kierowców większe zagrożenie na drogach niż zimowa pogoda z temperaturami znacznie poniżej zera. Na tworzącym się podczas przymrozków lodzie zalega cienka i bardzo śliska warstwa wody, która pozostaje w stanie ciekłym nawet poniżej temperatury zamarzania!*
Na przestrzeni ostatnich lat posiadanie prawa jazdy przestało być traktowane jako dodatkowy atut. Rozwój cywilizacyjny doprowadził do sytuacji, w której niewielka, plastikowa karta to standardowe wyposażenie każdego portfela pełnoletniej osoby.
Pierwszym krokiem w zdobyciu upragnionego prawa jazdy jest . . . wizyta u lekarza. Nie idziemy jednak do pierwszego medyka z brzegu, ale do lekarza uprawnionego do badań kierowców i osób ubiegających się o ów dokument. To on orzeknie, czy w ogóle nadajemy się na kierowcę.
Co roku zima zaskakuje drogowców, którzy rzadko są odpowiednio przygotowani do nagłych opadów śniegu. Zaskakuje także kierowców, którzy ze zmianą opon z letnich na zimowe czekają zdecydowanie za długo.
Prowadzenie samochodu nocą jest trzykrotnie niebezpieczniejsze niż w ciągu dnia.
Nadeszła pora, w której coraz częściej używać będziemy wycieraczek w swoich samochodach. Gdy tylko w wyniku ich pracy zobaczymy smugi na szybie samochodowej, powinniśmy je szybko wymienić.
Numer identyfikacyjny VIN jednoznacznie identyfikuje każdy pojazd wyprodukowany na świecie.
Uderzenia w tył samochodu są częstymi kolizjami i stanowią blisko 30% wypadków. Dochodzi do nich nie tylko z powodu szybkiej jazdy, nieostrożności kierowców czy zbyt późnego hamowania – przyczyną może być też nieumiejętność oceny szybkości, z jaką porusza się samochód jadący przed nami.
Na europejskich drogach w wyniku wypadków ginie rocznie 127 tysięcy osób. Nawet do 80% wypadków może dochodzić podczas dobrych warunków atmosferycznych, które usypiają czujność kierowców i mogą być równie niebezpieczne jak deszcz czy śnieg.
Codziennie w telewizji oglądamy zdjęcia wypadków samochodowych, w których zginęli ludzie. Wielu z nich mogłoby przeżyć, gdyby byli zapięci pasami bezpieczeństwa.
Slalom na płycie poślizgowej, próba hamowania samochodem z dodatkowym obciążeniem 800 kg czy cofanie z wykorzystaniem wyłącznie lusterek bocznych. To tylko niektóre manewry jakie – pod okiem trenerów Szkoły Jazdy Renault – wykonywali kierowcy - wolontariusze, którzy będą obsługiwać flotę samochodów Renault podczas zbliżających się Mistrzostw Europy w Koszykówce.
Najczęściej trafia się to w najmniej korzystnej sytuacji – podczas deszczu, w nocy lub gdy gdzieś się spieszymy. Wówczas „łapiemy gumę” i musimy wymienić koło.
Airbagi, czyli poduszki gazowe dobrze mieć w samochodzie. Lepiej też, aby nigdy nie musiały być użyte.
Właściwy poziom ciśnienia w oponach ma istotny wpływ zarówno na bezpieczeństwo jazdy, jak też na koszty eksploatacji. Poziom ciśnienia należy sprawdzać i ewentualnie korygować regularnie raz na miesiąc, tymczasem – jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Szkoły Jazdy Renault* – wie o tym tylko co drugi kierowca.
Lipiec i sierpień to czas wzmożonego ruchu samochodów na drogach. Od trzech lat wzrasta liczba wypadków i rannych w tym okresie. Tylko w ubiegłym roku podczas wakacji doszło do prawie 9 tys. wypadków, w których śmierć poniosło 911 osób, a aż prawie 12 tys. zostało rannych.
Rosnące ceny paliw skłaniają do oszczędności. Jednocześnie hasła w reklamach namawiają, by używać paliw o najwyższej liczbie oktanowej, gdyż tylko one dadzą silnikowi pełną moc i zapewnią jego ochronę.
Jeden na trzech kierowców prowadzi samochód rano, po zaledwie kilku godzinach snu poprzedzonych spożywaniem dużych ilości alkoholu. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że aby w pełni wytrzeźwieć po wypiciu np. 2 litrów piwa, potrzeba nawet do 12 godzin - cytują www.bbc.co.uk eksperci Szkoły Jazdy Renault.
Parkowanie w miastach jest trudną sztuką. Wymaga nie tylko sprytu, ale także inteligencji.
Polskie przepisy, w przeciwieństwie do obowiązujących w wielu krajów europejskich, nie nakazują posiadania apteczki pierwszej pomocy w samochodzie osobowym. Znając naszą mentalność, może dziwić fakt, że całkiem spora grupa kierowców ma jednak w swoich pojazdach apteczki. Chyba dla uspokojenia własnego sumienia.
W Polsce nikt nie prowadzi danych, ile rocznie na naszych drogach ginie ssaków, płazów i ptaków. Z badań organizacji pozarządowych wynika, że najczęściej pod kołami samochodu giną sarny, zające i lisy. A ile kotów lub psów – nikt nie wie. Natomiast najwięcej kolizji odnotowuje się latem i jesienią, w godzinach nocnych i nad ranem.
Brytyjskie taksówki, autobusy i inne pojazdy użyteczności publicznej być może niebawem zostaną wyposażone w urządzenie zapobiegające przekraczaniu dozwolonej prędkości.
Poprzednie
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności